★★★★★ 4.9 100 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.pb-schreinermontagen.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 【450 CFM EXHAUST FAN 】 High-quality ducted range hood with 3 –speed exhaust fan provides up to 450CFM air suction for your cooking fumes, while keeping the noise low. Simple buttons control and the 2 LED light are easy to operate. (2) 1.5W LED Lamps included.
  • 【STAINLESS STEEL & IDEAL SIZE 】 All stainless steel body and ideal sizes fit your cabinet perfectly and saves space. Great for condos and apartments. Product Dimensions: 30” W*19.7” D & Adjustable Chimney from 17.6” to 30.8”
  • 【 Whats Included】Pack of (2) Charcoal Filters.
Color Stainless Steel
Item Form Curved Glass
Brand Name Comfee
Filter Type Baffle
Finish Types Brushed
Light Source LED
Model Number CVG30W8AST
Controls Type Push Button
Material Type Charcoal,Carbon,Stainless Steel,Steel
Mounting Type Island Mount
Number of Speeds 3
Vent Hood Design Wall Mounted Canopy Hood
Ventilation Type recirculation
Air Flow Capacity 450 Cubic Feet Per Minute
Additional Features Stainless Steel,Reusable,Adjustable,Led Lights,Durable
Included Components Baffle Filter, LED Lights
Item Dimensions D x W x H 19.7"D x 30"W x 17.6"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
100 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (89)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)